دوشنبه, 27 اسفند 1397
اقتصاد مقاومتی تولید واشتغال
  • ساعت : ۱۴:۳۹:۳۱
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۰۷/۲۵ 
  • تعداد بازدید : 229
چرا امروز كاهش تلفات توزیع برق مهمتر از سالهای قبل است؟
چرا امروز کاهش تلفات توزیع برق مهمتر از سالهای قبل است؟

 

چرا امروز کاهش تلفات توزیع برق مهمتر از سالهای قبل است؟

 

  واحد های بزرگ بخش خصوصی همچون شرکت توزیع برق مازندران با این نرخ ارز  و به تبع آن این سطح از افزایش قیمت لوازم و تجهیزات و همچنین بالا رفتن هزینه خدمات توزیع برق، نمی توانند مثل سابق هزینه کنند و همچنین نمی توانند خدمات خود را قطع و یا کم کنند. بلکه باید برای مقابله با جنگ تمام عیار اقتصادی آمریکا علیه ایران و تحریمهای بانکی امروز و همچنین کاهش فشار اقتصادی روی مشترکین و متقاضیان برق سطح خدمات خود را بالا تر ببریم .

  در این شرایط اقتصادی راهکارمناسب  انطباق هزینه با درآمد  است. با توجه به ثابت بودن درآمد شرکتهای توزیع برق ، هزینه تامین برق و خدمات برق برای شرکت بسیار سنگین گردیده و مدیریت شرکت را دچار مشکل کرده است. بنابر این با کاهش هزینه های جاری و بخصوص قیمت تمام شده برق ، متناسب با افزایش قیمت خرید لوازم و تجهیزات میتوان کمک بسیار بزرگی به صنعت برق شود.

  استقراض و انتقال مشکل به بعد ، چیزی را حل نمی‌کند. انتقال مشکل به بعد، فقط مشکل را حادتر می کند. بنابر این یکی از راهکارهای موثر،  اجرای طرح جهادی کاهش تلفات بوده که  دست آوردهای خوبی در کاهش هزینه های صنعت برق دارد.

 سه دست آورد اصلی طرح جهادی کاهش تلفات بشرح زیر است :

          1 - جلوگیری از هدر رفت انرژی

          2- حفظ سرمایه ملی

          3-کاهش قیمت تمام شده انرژی الکتریکی

  درصورتیکه با کاهش یک درصد تلفات برق سالانه ، در شرکت توزیع برق مازندران حدود 70 میلیون کیلووات ساعت ذخیره انرژی انجام شود، معادل 14 میلیارد تومان صرفه جویی به همراه دارد.  این میزان صرفه جویی، معادل 13 هزاربشکه نفت خام  بوده است. کاهش تلفات علاوه بر مزایای اقتصادی و زیست محیطی، به تامین پایدار برق نیز کمک می کند. همچنین در شرایطی که هر ساله شاهد روند صعودی مصرف برق در کشور هستیم، کاهش تلفات برق می تواند ظرفیت تامین برق و پایداری نسبی شبکه را افزایش دهد.

 فرهنگ و مدیریت جهادي در برهه اي از انقلاب با عملکرد خوب خویش توانست مورد عنایت و توجه عام و خاص قرارگیرد. بنابراین اگر هدف از راهکار فوق جهت انطباق هزینه با درآمد نیازمند تلاش بیشتر، سریعتر، دلسوزانه تر و با جدیت باشد پیشنهاد میشود که باید جهاد گونه صورت پذیرد. یعنی باید فرهنگ و مدیریت جهادي را به عنوان پیش نیاز جهاد کاهش تلفات معرفی نمود و لازمه جهاد اقتصادي، وجود مدیران و پرسنل آشنا با فرهنگ جهاد است. جهاد یعنی تلاش و کوشش در راه ارزش هاي والا. پس جهاد، فقط جنگ نیست. جهاد به معنی کوشش و سعی است که قدمتی به اندازه قدمت بشریت دارد. بنابراین اگر جهاد کاهش تلفات همراه با تلاش اعتقادي انجام شود خودآگاهانه، همه جانبه، همگانی، همیشگی و پایدار خواهد بود.

 

 

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.2.0.0