سه‌شنبه, 21 آبان 1398
اقتصاد مقاومتی تولید واشتغال
  • ساعت : ۱۲:۱۰:۳۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۵/۱۹ 
  • تعداد بازدید : 675
مدیر عامل شرکت توزیع برق مازندران پدافند غیر عامل ، بهترین و مناسب ترین شیوه کاهش آسیب پذیری است
مدیر عامل شركت توزیع برق مازندران پدافند غیر عامل ، بهترین و مناسب ترین شیوه كاهش آسیب پذیری است
مدیر عامل شرکت توزیع برق مازندران پدافند غیر عامل ، بهترین و مناسب ترین شیوه کاهش آسیب پذیری است

مدیر عامل شرکت توزیع برق مازندران:

پدافند غیر عامل ، بهترین و مناسب ترین شیوه کاهش آسیب پذیری است

مدیر عامل شرکت توزیع برق مازندران در جلسه کمیته پدافند غیر عامل که با حضور مدیر کل پدافند غیرعامل استان مازندران ، معاونین و مدیران شرکت در ساری برگزار شد به نقش و اهمیت پدافند غیر عامل پرداخت و گفت : پدافند غیر عامل بهترین و مناسب ترین شیوه کاهش آسیب پذیری است .

مهندس رضا غفاری با بیان اینکه پدافند غیر عامل عنصری است پویا و متحرک ، افزود: بر همین اساس باید در اولویت تلاشهای علمی و پژوهشی قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: باید آموزش های لازم پدافند غیر عامل در کلیه سطوح مدیریتی ، مهندسی و فنی دیده شود و توسعه یابد

مدیر عامل شرکت توزیع برق مازندران تهدیدات فرا روی صنعت برق را تشریح و یادآور شد: تهدیدات طبیعی همچون سیل ، طوفان ، زلزله ، بارش سنگین برف ، رانش زمین ، آلودگی هوا و .... تهدیدات غیر طبیعی همچون جنگ و تهدیدات انسان ساخت ،اقدامات خصمانه که موجب ایجاد نارضایتی عمومی می گردد، حملات تروریستی و .... تهدیدات تصادفی شامل : خرابی تجهیزات از جمله بریکرها ،خرابی  مقره ها ، اضافه بار یک ترانسفورماتور، خطاهای عملیاتی ، تهدیدات سایبری با توجه به اینکه در دنیای امروز یکی از مهمترین تهدید ، سایبری می باشد زیرا  اکثر دارایی های اساسی کشور در فضای سایبری نگهداری شده و مصون سازی آن از اهمیت ویژهای برخوردار است از جمله تهدیدات فرا روی صنعت برق است .

 غفاری تهدیدات شبکه های توزیع نیروی برق مازندران را عبور شبکه توزیع از مناطق صعب العبور ، افزایش آلودگی های صنعتی ، حملات مستقیم به تاسیسات توزیع ، حملات سایبری به سیستم IT  و اطلاعات و نرم افزارهای مدیریت شبکه ، مشترکین ، بهره برداری و مخابراتی ، فولباری پستها و فیدرهای حساس و مهم ناشی از رشدبار، استفاده از لوازم پر مصرف مشترکین به صورت همزمان به شبکه (بار سرمایشی ) ، وجود انشعاب های غیر مجاز و سرقت انرژی ، تحمیل بار مصرف کننده های جدید  به شبکه مانند استخراج کننده های ارز دیجیتال ، وجود شبکه های فرسوده و قدیمی با طراحی نامناسب که به منظور ارتقای تاب آوری آنها نیاز به مقاوم سازی شبکه می باشد . عدم تخصیص منابع مالی کافی جهت انجام تست و تعمیر و نگهداری دوره ای (پیشگیرانه و پیش بینانه) شبکه و به ویژه برای بارهای حساس مهم به منظور پیشگیری از فرسودگی و کاهش آسیب پذیری شبکه با  رویکرد پدافند غیر عامل ، عبور شبکه توزیع از مناطق صعب العبور ، عدم دسترسی به شبکه به خصوص در زمان بحران به علت محصور بودن شبکه ، زمان رفع عیب را طولانی تر خواهد کرد ،عبور شبکه از میان زمین ها ی کشاورزی و شالیزارها بدلیل رطوبت بالا فرسودگی شبکه را تسریع می کند، خطرات رانش ، سیلاب برشمرد.

وی با بیان اینکه اقدامات خوبی در شرکت توزیع برق مازندران برای مدیریت بحران صورت گرفته ، گفت :برگزاری مانور تعمیراتی با رویکرد پدافند غیر عامل جهت افزایش پایداری خطوط و مقاوم سازی شبکه که در سال 97 تعداد 7 مانور استانی 33 مانور امور معین (همجواری ) و 61 مانور داخلی برای کسب آمادگی و تسهیل در مدیریت بحران با در نظر گرفتن اقتصاد مقاومتی و کاهش هزینه ها در مجموع  101 مانور جهادی با همکاری امورهای معین هر شهرستان با حضور مسئولین استانی و شهرستانی برگزار و 365 کیلومتر شبکه 20 کیلوولت اصلاح و بهسازی شد و مولدهای اضطراری مراکز حساس و مهم نظیر مراکز درمانی ( بیمارستانها ) ، ایستگاههای پمپاژ آب شرب و ... در حوزه عملکرد شرکت با همکاری رابطین مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت مورد تست و بازرسی قرار گرفتند و برای جلوگیری از مصرف بی رویه و فروپاشی شبکه و ایجاد نارضایتی مردمی موضوع فرهنگ سازی و مدیریت مصرف در پیک بار به مرحله اجراء درآمد و در حوزه IT نیز استفاده از فایروال در شبکه ، ناحیه بندی کل شبکه در فایروال بمنظور امنیت در شبکه ، استفاده از آنتی ویروس بروز و بروز رسانی سرور ها به صورت خودکار و ... انجام شد.

مدیر کل پدافند غیر عامل استان مازندران نیز در این نشست فعالیتها ی شبانه روزی شرکت توزیع برق مازندران در بحرانهای مختلف را ستود و صنعت برق را از صنایع بسیار با اهمیت برای مردم و جامعه دانست و از تلاش بی دریغ مجموعه شرکت توزیع برق مازندران در زمینه پدافند غیر عامل در سازمانهای عضو کارگروه تشکر و قدردانی کرد.

دکتر منفردی با اشاره به وجود 13 کار گروه فعال در سطح استان ، از کارگروه نیرو به عنوان یکی از کارگروهای بسیار فعال در سطح استان نام برد و بر ضرورت برگزاری دوره آموزشی و ارتباطات تنگاتنگ میان کارگروه ها در سطح استان جهت پرهیز از موازی کاری دستگاههای اجرایی و کسب آمادگی  های  لازم در برابر تهدیدات سایبری و تکنولوژی های  نوین تاکید کرد.

در ادامه ، اعضای کمیته پدافند غیر عامل شرکت توزیع برق مازندران به ارائه نقطه نظرات پیرامون مباحث مطرح شده در جلسه پرداختند .

معاون بهره برداری شرکت توزیع برق مازندران نیز در این جلسه ضمن تقدیر و تشکر از حضور مدیر کل پدافند غیر عامل استان مازندران با اشاره به تهدیدات در شبکه های توزیع برق ،  به ارائه گزارشی از فعالیت های شرکت در زمینه پدافند غیر عامل پرداخت .

مهندس اسماعیل نبوی بر ضرورت چنین نشست هایی جهت پیشبرد اهداف مدیریت بحران و پدافند غیر عامل تاکید کرد.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.6.0
    V5.3.6.0